Usikker prognose, økonomi og ønske om at bevare tandsubstans er faktorer, som taler for valget af direkte restaurering med komposit, mens tekniske udfordringer såsom fugtighedskontrol og korrekt tandanatomisk udformning af restaureringen kan pege i retning af en protetisk restaurering.

Kasuistik
DATO:
Dansk
English
Baggrund
– Behandlingsvalget ved restaurering af store tanddefekter kan være udfordrende og kan påvirkes af en række faktorer. I de senere år har man set en ændring i behandlingsstrategien, idet adhæsive teknikker og forbedrede materialer har muliggjort en mere minimalt invasiv tankegang.
Patienttilfælde
– En patient henvendte sig på grund af en mistet stor amalgamopbygning i 6+, som var symptomfri og tidligere rodfyldt. Rodfyldningerne var insufficiente og korte; men der var ingen periapikal sygdom. Kavitetsgrænserne lå supragingivalt. Det blev besluttet at restaurere tanden med direkte komposit. Misfarvet tandsubstans blev præpareret, og den palatinale væg blev reduceret med 3 mm. Der blev anlagt kofferdam for fugtighedskontrol, og fyldningen blev bygget op ved hjælp af sektionsmatricer, tretrins æts-og-skylsystem og mikrohybrid komposit.
Konklusion
– Usikker prognose, økonomi og ønske om at bevare tandsubstans er faktorer, som taler for valget af direkte restaurering med komposit, mens tekniske udfordringer såsom fugtighedskontrol og korrekt tandanatomisk udformning af restaureringen kan pege i retning af en protetisk restaurering. Kliniske studier viser, at cuspisdækkende resinbaserede kompositrestaureringer kan være et holdbart alternativ til kroneterapi.
Klinisk relevans:
Resinbaseret komposit er blevet en vigtig del af den restaurative odontologi og har i mange lande aktualiseret valget mellem en direkte fyldning og en indirekte krone ved restaurering af store tanddefekter. Selv om komposit og adhæsive teknikker muliggør en mere tandsubstansbevarende behandling, er proceduren teknikfølsom, fx med hensyn til adækvat fugtighedskontrol og anatomisk udformning.
forfattere
Torgils Lægreid
tannlege, privat praksis, ph.d.-stipendiat, Universitetet i Bergen, Norge
læs også
VIDENSKAB
10.05.2024
Adhæsiv behandling af ung patient med amelogenesis imperfecta
VIDENSKAB
17.09.2024
Adhæsion til eroderet tandsubstans
VIDENSKAB
10.09.2024
Protetisk behandling med adhæsiv teknik – et alternativ i ung alder?
VIDENSKAB
17.09.2024
Noninvasiv behandling af det slidte tandsæt med adhæsiv teknik

