Metoden anvendt i Dolphin Imaging Software synes velegnet, idet den giver god visualisering af den ønskede opretning af mandiblen og mulighed for planlægning for efterfølgende behandling.
Kasuistik
DATO:
Dansk
English
Baggrund
Unilateral mandibulær distraktionsosteogenese er tidligere blevet planlagt ud fra 2d-røntgenbilleder, og vektorberegningen har ført til tilfredsstillende resultater. Digitalt software (Dolphin Imaging Software) muliggør nu visualiseringen af planlægning i 3d, hvilket er afprøvet i nærværende patienttilfælde.
Patienttilfælde
En 20-årig kvinde med juvenil idiopatisk artritis og unilateral kæbeledsinvolvering blev henvist til Tand-, Mund- og Kæbekirurgisk Afdeling, Aarhus Universitetshospital, for opretning af den vækstbetingede mandibulære asymmetri.
Artiklen gennemgår den ortodontisk-kirurgiske behandling med fokus på planlægning af distraktionens størrelse og retningsvektor med 3d-visualisering i Dolphin Imaging Software. Ved fjernelsen af distraktionsapparaturet blev der foretaget Le Fort 1-maksilosteotomi med tredeling, ligeledes planlagt i Dolphin Imaging Software.
Konklusion
Metoden anvendt i Dolphin Imaging Software synes velegnet, idet den giver god visualisering af den ønskede opretning af mandiblen og mulighed for planlægning for efterfølgende behandling.
Klinisk relevans:
Mandibulær hypoplasi forårsager ofte skeletale asymmetrier, som kan korrigeres tilfredsstillende ved hjælp af unilateral mandibulær distraktionsosteogenese. 3d-software giver behandlingsplanlægningen en ny dimension, da visualisering af opretningen af mandiblen bliver mulig.
forfattere
Marianne Mortensen
tandlæge under specialtandlægeuddannelse Afdeling for Ortodonti, Odontologisk Institut, Det Sundheds videnskabelige Fakultet, Aarhus Universitet
Sven Erik Nørholt
klinisk professor, overtandlæge, ph.d. Afdeling for Tand-, Mund- og Kæbekirurgi, Aarhus Universitetshospital
Thomas Klit Pedersen
professor MSO, overtandlæge, ph.d., Afdeling for Tand-, Mund- og Kæbekirurgi, Aarhus Universitetshospital, og Sektion for Ortodonti, Institut for Odontologi, Aarhus Universitet
læs også
VIDENSKAB
28.05.2021
Virtuelt kirurgisk planlægning og behandling af kraniosynostose
VIDENSKAB
24.08.2021
Virtuel kirurgisk planlægning ved behandling af kraniofaciale anomalier
VIDENSKAB
21.06.2021
Virtuel kirurgisk planlægning ved behandling af ansigtstraumer
VIDENSKAB
10.06.2021
Virtuel kirurgisk planlægning og behandling af osteonekrose


