Formålet med studiet er at undersøge effekten af fluoridfrie mundhygiejneprocedurer. Forskerne søgte i tre elektroniske databaser efter relevante systematiske oversigter og inkluderede seks artikler, hvoraf tre havde lav eller moderat risiko for systematiske skævheder.
Fokusartikel
DATO:
Dansk
English
Professionelle og selvpåførte fluorider er inkluderet i WHO’s liste over essentielle lægemidler, og tandbørstning to gange dagligt med fluoridtandpasta er en hjørnesten i forebyggelse og behandling af caries. Af forskellige grunde udtrykkes der imidlertid bekymring om negative sundhedseffekter fra overdreven fluorideksponering under graviditet og i barndommen, fx dental fluorose og neurotoksicitet. Formålet med studiet var derfor at undersøge effekten af fluoridfrie mundhygiejneprocedurer. Vi søgte i tre elektroniske databaser efter relevante systematiske oversigter og inkluderede seks artikler, hvoraf tre havde lav eller moderat risiko for systematiske skævheder. De systematiske oversigter indeholdt i alt 28 primærstudier om fluoridtandpasta vs. placebo eller ingen intervention, og de viste alle bedre resultater med fluoridtandpasta. Evidensstyrken ved dokumentationen for interdental rengøring som supplement til tandbørstning var meget lav. Baseret på tilgængelige systematiske oversigter er vi meget sikre på, at selvudført tandbørstning med fluoridtandpasta er mere effektiv end tandbørstning med placebo eller ingen intervention. Dette betyder imidlertid ikke, at der ikke er effekt, og tandlæger bør være opmærksomme på fluoridfrie alternativer til de personer, der ikke ønsker at bruge fluoridholdige mundhygiejneprodukter.
Klinisk relevans:
Tandbørstning med fluoridtandpasta er og bliver et umådeligt vigtigt redskab til forebyggelse af caries.
forfattere
Lára Hólm Helmisdóttir
Assistant professor, Department of Odontology, University of Iceland, Reykjavik, Iceland
Katarina Konradsson
Associate professor, Department of Odontology, Faculty of Medicine, Umeå University, Umeå, Sweden
Ulla Palotie
University lecturer, Oral and Maxillofacial Diseases, University of Helsinki and Helsinki University Hospital, Helsinki, Finland
Svante Twetman
professor, specialtandlæge, odont.dr., Afdeling for Cariologi, Endodonti, Pædodonti og Klinisk Genetik, Odontologisk Institut, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Alix Young
Professor, Faculty of Dentistry, University of Oslo, Oslo, Norway
