Denne artikel præsenterer nye, alternative materialer til brug i aftagelige proteser.
Oversigtsartikel
DATO:
Dansk
English
Der er stadig en hel del patienter, som er afhængige af aftagelige proteser for at kunne genoprette deres funktionelle og æstetiske behov i kortere eller længere tid. Denne patientgruppe er typisk ældre og mere syg end den generelle befolkning og dermed ofte vanskeligere at behandle uden komplikationer. Der er en række mulige komplikationer forbundet med de materialer, som traditionelt benyttes, og dermed et stort ønske om at udvikle bedre, billigere og mere funktionelle materialer. Denne artikel præsenterer nye, alternative materialer til brug i aftagelige proteser.
Klinisk relevans:
Der findes en række alternative materialer til helproteser og delproteser, som kan benyttes ved behandling af patienter med særlige behov. Sådanne materialer omtales i denne oversigtsartikel.
forfattere
Anders Berglund
universitetslektor, ph.d., Institutionen för odontologi, Umeå Universitet, Sverige
Harald Gjengedal
Tannlege og spesialist i oral protetikk og bit- tfunksjon, PhD-stipendiat, Institutt for klinisk odontologi, Det medisinsk-odontologiske fakultet, Universitet i Bergen, Norge
Marit Øilo
professor, ph.d., Institutt for klinisk odontologi, Det medisinske fakultet, Universitetet i Bergen, Norge

