Malignt lymfom manifesteret som endodontiskparodontal læsion

Resultaterne tyder på, at tandlæger bør være opmærksomme på, at der kan være tale om malignitet, hvis der ikke er det forventede respons på en endodontisk eller parodontal behandling.

Kasuistik

DATO:

Dansk

English

Baggrund
Maligne lymfomer optræder i sjældne tilfælde med symptomer, der kan give anledning til forveksling med endodontiske eller parodontale lidelser. 

Patienttilfælde
Her præsenteres patienttilfælde, hvor maligne B-celle-lymfomer optræder i de parodontale væv. Det ene manifesteres som en hævelse i gingiva og bliver hurtigt korrekt diagnosticeret efter biopsitagning. Det andet bliver først diagnosticeret og behandlet som apikal parodontitis og derefter som marginal parodontitis, inden den korrekte diagnose bliver stillet på en biopsi, som tages i forbindelse med et parodontalkirurgisk indgreb.

Konklusion
Tandlæger bør være opmærksomme på, at der kan være tale om malignitet, hvis der ikke er det forventede respons på en endodontisk eller parodontal behandling.

info

Nr. 11 | 2015

info

Nr. 11 | 2015

forfattere

Jesper Reibel

professor, tandlæge, dr. et lic.odont., Oral Patologi & Medicin, Odontologisk Institut, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet

Jacob Bang

tandlæge, privat praksis, Oksbøl

Bjarne Klausen

klinisk lærer, dr. et lic. odont., Odontologisk Institut, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet

Stanislaw Pulczynski

overlæge, Hæmatologisk Afsnit, Holstebro Regionshospital

Lena Kofoed

tandlæge, privat praksis, Holstebro