VSP og 3-d-print giver mulighed for at udføre rekonstruktive procedurer med stor nøjagtighed.
Kasuistik
DATO:
Dansk
English
Baggrund
Kranio-maxillo-facial rekonstruktion efter tumorresektion kan være udfordrende grundet kompleksiteten i at genopbygge æstetik og funktion. Knoglerekonstruktion af ansigtsskelettet er blevet mere præcist med udvikling af virtuel kirurgisk planlægning (VSP). VSP og computer-aided design (CAD) /computer-aided modelling (CAM) tilbyder signifikante fordele i forbindelse med rekonstruktiv kirurgi. Det giver mulighed for at specialfremstille modeller og VSP- skinner til patientspecifikke løsninger.
Patienttilfælde
36-årig mand blev i forbindelse med fund af displaceret tredjemolar og cystelignende opklaring i mandiblen henvist til Tand-, Mund- og Kæbekirurgisk Afdeling, Aarhus Universitetshospital med henblik på diagnostik og behandling. Histologisk undersøgelse viste etmyxom. Der blev foretaget resektion med samtidig fjernelse af 8, 7, 6, 5, 4-. Efterfølgende udførtes rekonstruktion med fibula.
Konklusion
VSP og 3-d-print giver mulighed for at udføre rekonstruktive procedurer med stor nøjagtighed.
Klinisk relevans:
Virtuel kirurgisk planlægning gør det muligt at udføre rekonstruktive procedurer med større præcision. Den tredimensionelle kompleksitet er vigtig at have in mente for at opnå og vedligeholde optimal tale- og synkefunktion, okklusion, respiration og for at bibeholde de ossøse strukturer i ansigtsskelettet.
forfattere
Jytte Buhl
uddannelsesansvarlig overtandlæge, specialtandlæge i tand-, mund- og kæbekirurgi, Afdeling for Tand-, Mund- og Kæbekirurgi, Aarhus Universitetshospital
Mette Hørberg
uddannelsestandlæge i tand-, mund- og kæbekirurgi, Tand-, mund- og kæbekirurgisk Afdeling, Aarhus Universitetshospital
læs også
VIDENSKAB
11.05.2021
Virtuel planlægning af maxillofacial kirurgi
VIDENSKAB
11.05.2021
Digitalt workflow i ortodontisk-kirurgisk behandlingsplanlægning
VIDENSKAB
13.04.2021
Virtuel planlægning ved ortodontisk kirurgisk behandling af asymmetrier
VIDENSKAB
02.06.2021
Virtuel kirurgisk planlægning og behandling af benign tumor i underkæben


