Et klinisk studie har vist, at tilskud med L-arginin eller L-glutamin var forbundet med mindre alvorlig oral mucositis og bedre heling hos patienter, der fik strålebehandling for hoved-halskræft.
DATO:
Tilskud med L-arginin eller L-glutamin var forbundet med mindre alvorlig oral mucositis og bedre heling hos patienter, der fik strålebehandling for hoved-halskræft. Det viser et randomiseret klinisk studie med 84 patienter.
Stråleinduceret oral mucositis er en hyppig og belastende komplikation til strålebehandling af hoved-halskræft. Tilstanden kan bl.a. medføre stærke smerter, gøre det svært at spise og føre til afbrydelser af behandlingen.
I det triple-blindede studie blev patienterne tilfældigt fordelt til at få enten L-arginin, L-glutamin eller maltodextrin som kontrol tre gange dagligt fra anden uge af strålebehandlingen og frem til behandlingens afslutning. Graden af oral mucositis blev vurderet efter WHO’s skala i uge 2, 5 og 7. Forskerne målte desuden niveauet af interleukin-6 (IL-6), nitrogenmonoxid (NO) og epidermal vækstfaktor (EGF) i spyt.
I uge 5 havde 92,9 % af patienterne i kontrolgruppen alvorlig mucositis. Det samme gjaldt 17,9 % i arginingruppen og 3,6 % i glutamingruppen. Forskellene var statistisk signifikante. Interventionsgrupperne havde samtidig lavere niveauer af IL-6 og NO og højere niveauer af EGF end kontrolgruppen. Der var en signifikant sammenhæng mellem biomarkørerne og graden af mucositis. IL-6 kunne desuden med høj præcision skelne mellem alvorlig og mindre alvorlig mucositis.
Ifølge forskerne kan tilskud med aminosyrerne være et nyttigt supplement til den understøttende orale behandling og rehabilitering af patienter, der gennemgår strålebehandling.
Kilde: Hassanein FEA, Ahmed DE, Elkot S et al. Nutritional amino acid supplementation reduces severity and enhances recovery of radiationinduced oral mucositis: a triple-blind randomized clinical trial. J Oral Rehabil 2026 Jun 25. Online ahead of print.
Kommentar
Anne Marie Lynge Pedersen
Professor, tandlæge, ph.d., Københavns Universitet
Stråleinduceret oral mucositis er en smertefuld inflammation i mundslimhinden, som især rammer patienter i strålebehandling for hoved-halskræft. Tilstanden udvikler sig oftest 10-12 dage efter behandlingsstart og heler nogle uger efter afsluttet behandling. Der findes ingen enkelt behandling, som effektivt kan forebygge eller kurere oral mucositis.
Studiet viser lovende resultater med aminosyrerne L-arginin og L-glutamin som supplement til behandlingen. Tidligere studier har vist varierende resultater, men tyder overordnet på en gavnlig effekt af lokal eller peroral L-glutamin. Ifølge de kliniske retningslinjer fra Mucositis Study Section, Multinational Association of Supportive Care in Cancer/International Society for Oral Oncology er evidensen dog endnu utilstrækkelig til at anbefale L-glutamintilskud. L-arginin er kun undersøgt i begrænset omfang.
I studiet måles interleukin-6, NO og epidermal growth factor i spyt som markører for inflammation, oxidativt stress og sårheling. Værdien af disse få markører er dog begrænset, og niveauerne kan påvirkes af bl.a. den orale mikrobiota, andre inflammationstilstande som parodontitis og spytkirtelfunktionen. Studiet indeholder ikke oplysninger om patienternes tandstatus, orale sygdomme, mundhygiejne, komorbiditeter eller brug af antibiotika. Det er derfor uklart, om forskelle i disse forhold har påvirket resultaterne. Risikoen for svær oral mucositis afhænger ikke kun af tumorlokalisation, strålefelt og stråledosis, men øges også af tobaksrygning, ringe tandstatus, hyposalivation og mangelfuld mundhygiejne.
Selvom resultaterne er lovende, er der behov for mere viden om den rette dosering samt mulige kontraindikationer, forholdsregler ved komorbiditet og interaktioner med lægemidler.
